Quick Links

Useful Links

GSO Test

Governing Body

Governing Body

 

THE GOVERNING BOARD OF PANGBOURNE PRIMARY SCHOOL

GOVERNORS IN OFFICE FOR THE PERIOD SEPTEMBER 2019 TO AUGUST 2020

Category of governor* 

Full name

Appointed by 

Term of office 

Committee / Link group membership 

Any position of responsibility*** 

Start 

End

Co-opted governor 

Mrs. Lee CARTER

The governing board

25 Sep 2017

24 Sep 2021

Teaching & Learning

Finance & Management Committee 

Teaching & Learning Chair 

GDPR Governor 

Parent governor

Mr. Stephen DUFFY

Elected by parents 

19 Jan 2017 

18 Jan 2021 

Staffing Committee

Premises and H&S 

VICE CHAIR OF GOVERNORS 

Staffing Committee Chair
Pupil Premium Governor 
Equality Governor 

Co-opted governor

Mr. David FAGAN 

The governing board

17 Jun 2019 

16 Jun 2023 

Premises and H&S 

Finance & Management Committee 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel 

Teachers’ Pay & Performance Panel 

Premises and H&S Chair

Health & Safety Governor

Head Teacher

Mrs. Melissa FRY

Ex officio

04 Jan 2011 

─ 

Data & Performance 

Teaching & Learning 

Staffing Committee 

Premises and H&S 

Finance & Management Committee 

Teachers’ Pay & Performance Panel 

Head Teacher 

Co-opted governor

Mr. Phil HORTON 

The governing board

23 Sep 2019 

22 Sep 2023 

 

None 


Co-opted governor

Mr. Paul SPRINGGAY 

The governing board

23 Sep 2019 

22 Sep 2023 

Data & Performance 

Staffing Committee 

Finance & Management Committee 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel 

Teachers’ Pay & Performance Panel 

CHAIR OF GOVERNORS 
Data & Performance Chair 

Finance & Management Committee Chair 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel Chair 

Teachers’ Pay & Performance Panel Chair 

Safeguarding Governor 
Sports Premium Governor 
LAC/Previously LAC Governor 

Co-opted governor

Mr. Nicholas SYFRET

The governing board 

15 Jan 2018 

14 Jan 2022 

Teaching & Learning 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel 

None 

Co-opted governor

Mr. Darran TAYLOR

The governing board 

15 Jan 2018 

14 Jan 2022 

 

ICT/Website Governor 
Newsletter Governor 

Parent governor

Miss. Susan THOMAS 

Elected by parents 

03 Jul 2019 

2 Jul 2023 

Data & Performance 

Teaching & Learning 

SEND Governor 

Staff governor

Mrs. Fiona WILSON 

Elected by staff 

06 Oct 2017 

5 Oct 2021 

Data & Performance 

Teaching & Learning 

Staffing Committee 

Deputy Head Teacher 

GOVERNORS WHO LEFT THE GOVERNING BOARD WITHIN THE LAST 12 MONTHS 

Category of governor* 

Full name 

Appointed by 

Term of office 

Committee / Link group membership 

Any position of responsibility*** 

Start

End

Local Authority** 

Mrs. Pamela BALE 

Local Authority 

02 Apr 2015 

01 Apr 2019 

Teaching & Learning 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel 

Sports Premium Governor 

Co-opted governor

Mrs. Joan BOTT 

The governing board 

06 Jul 2015 

05 Jul 2019

Teaching & Learning 

Staffing Committee 

Head Teachers’ Appraisal Review Panel 

Teachers’ Pay & Performance Panel 

CHAIR OF GOVERNORS 

VICE CHAIR OF GOVERNORS 

Teaching & Learning Chair 

Staffing Committee Chair 

Safeguarding Governor 

SEND Governor 

LAC/Previously LAC Governor 


Co-opted governor

Mr. Arun GURUNG 

The governing board 

12 Mar 2018 

29 Apr 2019 

Teaching & Learning 

Premises and H&S 

None 

Parent governor

Mrs. Claire NASH 

Elected by parents 

22 Jun 2015 

21 Jun 2019 

Data & Performance 

Data & Performance Chair 

GDPR Governor 

ICT/Website Governor 
Newsletter Governor

 

 Referenced in the school’s Instrument of Government dated 27 May 2015. 

** Local Authority governors appointed before reconstitution were appointed by West Berkshire District Council. 

*** Chair, Vice Chair of the governing board, Chair/Vice Chair of Committees/Link Groups. 

Committee Membership Key: H&S = Health & Safety 

ASSOCIATE MEMBERS IN OFFICE FOR THE PERIOD SEPTEMBER 2019 TO AUGUST 2020 

Category 

(non-voting position) 

Full name 

Appointed by 

Term of office 

Committee / Link group membership 

Any position of responsibility*** 

Start

End

Associate Member 

Mrs. Lisa HENEGHAN 

The governing board 

11 Jan 2016 

10 Jan 2020 

Premises and H&S 

Finance & Management Committee 

School Business Manager 

Associate Member 

Mr. Tim JACKMAN 

The governing board 

15 Jan 2018 

14 Jan 2022 

Data & Performance 

Key Stage 2 Team Lead 

 

  •